Indie

Pro začátečníky

Indie pro začátečníky - Prolog

Nepatří lenošivé týdny cest bůhvíodkud bůhvíkam k mým nejkrásnějším vzpomínkám?

A. S. Puškin: Evžen Oněgin

V následujícím odstavci rozhodně nemám v úmyslu filosofovat o Prologu ani jiných deklarativních programovacích jazycích, zato bych rád tebe, čtenáři, pozval ke sledování série článků popisujících cestování a život v zemi za zeměmi z pohledu začátečníka vyskytnuvšího se na území indického subkontinentu.

Po červnových magisterských státnicích jsem si naplánoval dvě cesty. První, třítýdenní, na Kavkaz, druhou o trochu delší, též do Asie, ale ještě o pár stovek kilometrů vzdálenější.

Cikáňata u diskotéky v Pushkaru

Neuvěřitelně laciné Thálí v Pushkaru

Výchozím bodem bylo Nové Dillí, odtud dál do růžového města Jaipur, přes svaté pouštní město Pushkar do “Indických Benátek” (sic!) Udaipuru. Zajeli jsme i do Agry k Taj Mahalu, též do starodávného Khajuraha proslaveného chrámovými výjevy z Kámasútry a navštívili jsme i Varanasi, město poslední cesty, a také Bodgayu – místo Buddhova osvícení. Odtud dále přes ohyzdnou Patnu a New Jalpaiguri až do mraků k osmitisícovkám - vstříc Darjeelingu. Cesta tam a zase zpátky do Dillí.

Během putování jsme se nechali parkrát okrást, vyzkoušeli nespočet jídel, pořídili desítky fotek, půjčili si motorku a vydali se s ní za městečko do pouště, poznali spoustu dost otravných lidí, spoustu otravných lidí i pár skvělých a normálních lidí (převážně indické couchsurfery a spolucestující ve vlacích), smočili se po kolena v posvátné Ganze a v Darjeelingu vlezli úplnou náhodou do zrovna rekonstruovaného buddhistického chrámu.

Prasátka a kravičky

Na motorce v poušti

U Sukhy a se Sukhou

Na cestě mě doprovázela Babu. Díky jejím skvělým deníkovým záznamům se mi podařilo na většinu věcí nezapomenout a po návratu vygenerovat docela obsáhlý cestopis.

Celý by byl ve své současné podobě pro časopis těžko stravitelný, a zredukovat měsíční zážitky na dvě stránky á pětkového formátu se mi pro změnu nezamlouvalo. Rozhodl jsem se proto zápisky rozsekat a každý týden zveřejnit na webu jednu část vyprávění doplněnou o fotky a případné tipy. Přípravy před cestou, informace o tom, jak si zařídit vízum nebo jakou látku je třeba nechat si vpravit pod kůži, se mohou též objevit, ale ruku do ohně bych za sebe nedal.

Více tedy ve článcích, které budou následovat.

Bílá perla Agry

AC3Tier vlak

Na kolech v Khajuraho

Dobrou noc ve vlaku

Velká socha Buddhy

Darjeeling a třetí nejvyšší střecha světa - Kanchenjunga

Jan Bouchner

Jsem Honza a budu tu psát o své návštěvě Indie. Primárně z pohledu backpackera a pragmatika. Nejel jsem tam cvičit jógu ani studovat duchovno. Tomu se člověk ale stejně nevyhne.

Komentáře